Danışma Hattı: US Flag +90 532 111 73 73 veya Eposta gönderin

GENEL MÜDÜRLÜK İSTANBUL

Ataşehir Ferhatpaşa Mah. 35. Sk. No:8
Ataşehir / İstanbul / Türkiye

E-posta: info@sermedhavuz.com.tr
Tel: +90 532 111 73 73
Tel: +90 (850) 495 0 200

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İZMİR

Kalabak 3275. Sk. No:2 35430
Urla/İZMİR

EPOSTA: info@sermedhavuz.com.tr
TEL: +90 (232) 752 17 77
TEL: +90 (530) 144 72 13

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BATUM

142, Airport Highway
Batumi Georgia

EPOSTA: zkhalvashi@sermedpools.com
TEL: +99(542)222 04 90
TEL: +99(555)844 44 10

Havuz Yapımı İçin Nereden Başlamalıyım?

Havuz Yapımı, Prefabrik Havuz
Havuz Yapımı Nereden Başlamalıyım

Havuz Yapımı İçin Nereden Başlamalıyım?

İşte Detaylı Havuz Yapımı Anlatımı

Yüzme havuzu yaptırmak istiyorsunuz ancak nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Bunun için ilk adımınız, profesyonel hizmet sunan, lisanslı havuz firması ile iletişime geçmeniz gerekir. Havuz yapımı konusunda Sermed Havuz Sistemleri ailesi olarak daima yanınızdayız.

Havuzun inşası için gerekli olan malzemelerin alınması, havuzun planının seçilmesi, tesisatın doğru ve uygun şekilde döşenmesi gibi işlemler, profesyonellerin elinden çıkması gereken işlemlerdir.

havuz yapımı konusunda aklınıza takılanlar
havuz yapımı konusunda aklınıza takılanlar

Havuz Yapımı Planı Nasıl Çıkarılır?

Sermed Havuz, prefabrik havuz sistemleri için izin almaya gerek duymadan, istenilen zemine havuz sistemini, 7 gün içinde kurarak, kullanıma hazır hale getirmektedir. Size düşen sadece, uzman tasarımcılarımıza hayalinizdeki havuzu anlatmanız ve uzmanlarımızın tavsiyelerine uyarak, size en uygun havuz boyut ve şeklini oluşturmaktadır.

Müşterilerimizin hayalindeki havuzu oluşturmak için, uzman tasarımcılarımız, en uygun havuz boyutunu ve şeklini tasarıma dökerek, müşteri onayına sunmaktadır. Onay alındıktan sonra, havuz çukurunun açılması işlemine başlanır.

Havuz Çukuru Nasıl Açılır?

Prefabrik havuz çukuru açmak için, alanın büyüklüğüne göre, 1-2 içinde havuz çukuru açılır. Mühendislerimiz tarafından hazırlanan planlara göre açılacak olan havuz çukuru için tüm küçük kayalar, çakıl taşları, otlar iyice temizlenir.

Kazılacak alanın büyüklüğü ve sertlik oranına göre kullanılan iş makineleri de değişiklik gösterir. Havuz çukuru açıldıktan sonra, çukurun içinin düzeltilmesi gerekir. Havuz kabuğunun düz bir alan üzerine oturması, kaplamaların delinip sızıntıya neden olmaması için, çukur alanının iyice temizlenip düzeltilmesi gerekir.

Yüzme Havuzu Sıhhi Tesisatı Kurulumu Nasıl Yapılır?

Havuz yaptırmak isteyen ve nereden başlayacağını bilmeyenler için, profesyonellerden yardım almaları oldukça önemlidir. Profesyoneller sayesinde hangi adımların nasıl atılacağı, hangi havuz çeşidinin yapılması gerektiği, peyzaj tasarımının nasıl yapılacağı gibi birçok konu, çok daha kolay gerçekleştirilmektedir.

Havuz kurulumunda izlenecek adımlardan biri sıhhi tesisat kurulumudur. Bunun için kullanılacak malzemelerin kaliteli olması, havuzun performanslı çalışması yanında, havuzu kullanacak kişilerin sağlığı açısından da önemlidir.

  • Havuz suyunun kristal berraklığında olması için sıhhi tesisatın kurulması gerekir.
  • Su netliği ve enerji tasarrufu için, ekipman ve boruların, doğru boyutlarda seçilmeli gerekir.
  • Hidrolik hesaplamaların yapılması, su pompalarının yerleştirilmesi, isteğe bağlı ekipmanların yerleştirilmesi ve filtreleme ekipmanları, profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Çelik Konstrüksiyonlar Ne İşe Yarar?

Sıhhi tesisatının kurulumunun ardından çelik konstrüksiyonlar ve yapısal çeliklerin yerleştirilmesi işlemi başlamaktadır. Bunun sebebi, havuz planına göre, mühendislik planlarına ek güç sağlamak ve havuz yapısını desteklemek içindir.

Havuz tasarımında özel olarak tasarlanan yatay ve dikey olarak yerleştirilen çelik çubuklar dışında, havuzun dış kabuğunun desteklenmesi, çatlak ya da sızıntı oluşmaması için, çelik konstrüksiyonlar yerleştirilmektedir.

Yüzme Havuzu Elektrik Tesisatı Nasıl Döşenir?

Yüzme havuzu elektrik tesisatı döşemek, diğer inşaatlara göre çok daha risklidir. Bu yüzden lisanslı ve konusunda uzman elektrik tesisatçıları tarafından döşenmesi gereklidir.

Mühendislerimizin çizmiş olduğu plana uygun olarak, ana elektrik kutusundan, ekipmana ve diğer yerlere elektrik borusu açılacak ve tesisat kurulmaya başlanacaktır. Elektrik aşaması bittikten sonra, havuz kabuğunun düzgün şekilde oturtulabilmesi için betonlama bölümü başlar.

Yüzme Havuzu Kabuğu Nasıl Kurulur?

Prefabrik yüzme havuzu için havuz teknesinin düzgün şekilde oturtulması gerekir. Bu yüzden püskürtme beton işlemi gerçekleştirilir. Havuz kenarının sağlam olması için konulmuş olan çelik konstrüksiyon ve havuz kabuğu arasında betonlama işlemi gerçekleştirilir ve çelik konstrüksiyonlar kaldırılır.

Yüzme havuzu kabuğunun, havuz çukuruna yerleştirilmesinin ardından, havuz iç yüzeyinin kaplanması gerekir.

Havuz Yapımı Havuz Astarı Nasıl Kaplanır?

Havuz astarları, havuzun estetik görünümünün dışında, sağlıklı yüzmeyi sağlayacak, bir nevi havuzun iç giyimidir. Sermed Havuz, prefabrik havuz sistemlerinde liner kaplama kullanmaktadır.

Havuzun iç yüzeyinin liner kaplaması sayesinde; %100 sızdırmazlık sağlanırken, anti-bakteriyel ve hijyen yapısı sayesinde, daha sağlıklı yüzme olanağı sağlanır. Yosun ve alg oluşumu önlenir. Gözeneksiz yapısı sayesinde, kolay kir tutmaz. Bakımı ve temizliği oldukça kolaydır.

Küçük boyuttaki havuzlar için tek parça gelen liner kaplama, büyük boyutlu havuzlar için parçalar halinde gelir ve ısıl işlem tekniğiyle yapıştırılarak, havuza monte edilmektedir.

Yüzme havuzunuz neredeyse tamamlandı. Artık iç yüzeyinin temizlenmesi ve su ile doldurması aşaması başlar. Son kontroller yapıldıktan sonra havuzunuz, yüzme keyfini sürmeniz için size teslim edilir.

Sermed Havuz, 10 yılı aşkın tecrübesi, alanında uzman tasarımcı ve mühendisleri, sertifikalı saha elemanlarıyla, kaliteli ve profesyonel hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yazın