Danışma Hattı: US Flag +90 532 111 73 73 veya Eposta gönderin

GENEL MÜDÜRLÜK İSTANBUL

Ataşehir Ferhatpaşa Mah. 35. Sk. No:8
Ataşehir / İstanbul / Türkiye

E-posta: info@sermedhavuz.com.tr
Tel: +90 532 111 73 73
Tel: +90 (850) 495 0 200

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İZMİR

Kalabak 3275. Sk. No:2 35430
Urla/İZMİR

EPOSTA: info@sermedhavuz.com.tr
TEL: +90 (232) 752 17 77
TEL: +90 (530) 144 72 13

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BATUM

142, Airport Highway
Batumi Georgia

EPOSTA: zkhalvashi@sermedpools.com
TEL: +99(542)222 04 90
TEL: +99(555)844 44 10

Havuz Fiyatları Ucuzlar mı

Havuz Maliyetleri, Prefabrik Havuz
Havuz Fiyatları Ucuzlar mı

Havuz Fiyatları Ucuzlar mı

Yaşam kalitesini yükselten havuzlar her modern insanın hayalidir. Zamanı kısıtlı olan, deniz kenarına gitme imkanı olmayanlar veya evinin bahçesine havuz yaparak değerini arttırmak isteyenlerin merak ettiği havuz fiyatları ucuzlar mı sorusunun cevabını havuzların mimari yapısında olduğu kadar havuzu işletmenin maliyeti ile de yakından ilgilidir.

Antik çağlardan günümüze kadar havuz inşa etmek hiçbir zaman ucuz olmamıştır. Havuz ciddi bir yatırımdır ancak hangi açıdan bakılırsa bakılsın buna değer.

Havuz İnşa Etmenin Maliyeti Nedir?

Havuz teknolojisi gelişen teknolojiye paralel olarak gelişiyor ve her şeyi daha ucuza bulmak mümkün oluyorken havuz fiyatları ucuzlar mı?

Türü, büyüklüğü, kazı gerektirip gerekmediği, zeminin uygunluğu ve eve uzaklığı faktörleri havuzun maliyetini belirler. Bunun yanı sıra havuzun mutlaka profesyonel bir firmaya yaptırılması gerekir, zira en küçük bile astarı kılıfından pahalı dedirtecek maliyetler ile karşılaşmak içten bile değildir.

Yine havuzun kurulma aşamasındaki diğer maliyet faktörleri elektrik tesisatının çekilmesi, güvenlik önlemleri ve peyzaj düzenlemeleridir.

Havuz Fiyatları Ucuzlar mı-1
Havuz Fiyatları Ucuzlar mı-1

Havuz Türü

İlk kurulumda havuz maliyeti ilk aşamada cepten çıkan en büyük miktardır. Bu maliyeti seçilen havuz türü belirler. Havuzun türü havuzun malzemesi ve havuzun zemine göre kurulum yöntemine bağlı olarak değişir.

Havuz Türü – Kullanılan Malzemeye Göre

Kullanılan malzemeye göre en yaygın 3 havuz tipi vardır: Vinil astar havuzlar, betonarme havuzlar ve fiberglass havuzlar. Vinil astar havuzlar düşük maliyetli olsa da kullanılan astarın kalitesine göre zaman içinde oluşan deformasyonlar ve tamir maliyeti hesaba katılmalıdır; betonarme havuzlar en pahalı seçenekler olmalarının yanı sıra kurulumu da en çok zaman alan havuz tipidir. Avantajı tamamen kişiye özel tasarımın uygulanabilmesi ve bunun için günümüzde 3D havuz simülasyon programlarının kullanılmasıdır. Fiberglas havuz teknolojisi betonarmeye göre hem ilk kurulum maliyeti hem de bakım açısından daha ekonomiktir. Zira bu sistemler hazır havuz teknolojisinin bir ürünüdür, ancak tasarım açısından çeşitlilik firmanın üretimi ile sınırlıdır.

Havuz Türü – Zemine Göre Kurulum Yöntemi

Havuzun toprağın kazılarak yapılması her açıdan maliyeti çok yükseltir. Gerek zemin etüdü, iyileştirmeler, gerekse de toprağın çıkarılması ekstra ciddi maliyet unsurlarıdır.

Zemin üstüne kurulan prefabrik havuzlar her açıdan kolay olmasının yanı sıra maliyeti de ciddi anlamda düşürmektedir.

Bakım Maliyeti

Havuzların ilk kurulumunun ardından hijyen hayati öneme sahip olmasından dolayı önemli bir temizlik masrafı oluşmaktadır. Bunun yanı sıra her havuzun mutlaka tamirat masrafı oluştuğu ve bunun zaman içinde yinelendiği unutulmamalıdır.

Tüm bu bilgiler ışığında havuz fiyatları ucuzlar mı sorusuna tekrar dönüldüğü zaman görülecektir ki, havuz fiyatları ilk kurulum açısından bakıldığında prefabrik havuzların üretimiyle oldukça ucuzlayacaktır. Ancak ilk kurulum maliyetleri kullanılan malzemelerin seri üretiminin artması ile ucuzlasa bile yıpranmalarının daha hızlı olması sebebiyle uzun vadede ucuza mal olmayacağı açıktır. Buna çözüm olarak profesyonel havuz üreticileri 10 yıla kadar garantili havuzlar üretmeye başlamıştır.

Havuz fiyatlarının hesabı, aynen bir ev inşa etmek gibi karmaşık süreçleri içermesinin yanı sıra bakım maliyetleri de göz önüne alınarak değerlendirilen bir süreçtir. Sürdürülebilir enerji teknolojileri ile havuzların modern ve pratik bir şekilde kurulmaya başlanması ve doğaya ve insan sağlığına daha uyumlu bir hale getirilmesi söz konusu olsa bile her zaman yeni teknolojiler mevcut teknolojiye göre daha maliyetli olarak topluma sunulma eğiliminde olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Öyle görünüyor ki, tarih boyunca olduğu gibi, bundan sonra da havuz pahalı bir yatırım aracı olmaya devam edecek gibi görünse de prefabrik uygulamalar ile bakımı daha kolay olan ve daha ekonomik havuz çözümleri bulmak mümkün olacaktır. Teknolojide geri dönüş olmadığı için sistemlerdeki aksaklıklar giderilerek daha sağlam ve geri dönüşümü de mümkün olan havuz sistemlerine geçileceğini tahmin etme zor değildir.

Yorum Yazın